Q27G42ZE
AOC 27' 260Hz Gaming Monitor: Fast IPS panel, 2560×1440 @ 260Hz, 0.3ms MPRT, 120% sRGB, 98.5% DCI-P3, 300 nits, DP & HDMI, tilt stand Only for the true valiant! Q27G42ZE is a 27 inch gaming monitor made with Fast IPS panel, equipped with Adaptive Sync technology, guaranteeing you 0.3ms MPRT response times and 260Hz refresh rate. The HDR10 feature and Game Color technology captivate visual quality, raise your gaming performance to the next level! Specifications Model name Q27G42ZE EAN 697 398523 327 2 Panel 27' (Fast IPS) Pixel Pitch (mm) 0.2331 (H) × 0.2331 (V) Effective Viewing Area (mm) 596.74 (H) × 335.66 (V) Brightness (typical) 300 cd/m² Contrast Ratio 1300 : 1 (Typical) / MEGA DCR Response Time 0.3ms MPRT / 1ms GtG Viewing Angle 178° (H) / 178° (V) (CR > 10) Color Gamut NTSC 107% (CIE1976) / sRGB 120% (CIE1931) / DCI-P3 98.5% (CIE1976) Color Accuracy Delta E < 2 Optimum Resolution 2560 × 1440 @ 260Hz(OC) –DisplayPort1.4; 2560 × 1440 @ 144Hz – HDMI2.0 Display Colors 16.7 Million Signal Input HDMI 2.0 × 2, DisplayPort 1.4 × 1 HDCP Version HDMI: 2.2, DisplayPort: 2.2 USB Hub no Power Supply Internal 100 - 240V~1.5A, 50 / 60Hz Power Consumption (typical) 35W Speakers no Line in & Earphone Earphone Wall-Mount 100mm × 100mm Adjustable Stand Tilt: -5° ~ 23° Product without Stand (mm) 366.3 (H) × 613.9 (W) × 52.7 (D) Product with Stand (mm) 449.7 (H) × 613.9 (W) × 197.6 (D) Packaging (mm) 680 (H) × 690 (W) × 124 (D) Product without Stand (kg) 3.45 Product with Stand (kg) 3.84 Product with Packaging (kg) 6.1 Cabinet Color Black & Red Regulatory Approvals CE / CB / FCC / RoHS What's in the box DP Cable 1.8m × 1