Skip to product information
CSK550 DC AU
Antec’s new generation CSK DC to DC power supply is crafted for quality, efficiency, and performance. Featuring DC-to-DC architecture, 80 PLUS® BRONZE certification, and quiet 120mm fans, the brand-new CSK DC series includes Antec’s solid 5-year warranty. The CircuitShield™ suite of industrial -grade protections ensure that the power delivered to your system is safe and reliable in any environment. Model CSK550DC Safe Model X5000A533XC-24 Type ATX 12V 2.52 Dimension 140(L)*150(W)*86(H) Modular Non-Modular Warranty 5 years Input Voltage 100V-240V Input Current 12A Max Input Frequency Range 50Hz-60Hz PFC Active PFC Power Good Signal 100-500ms Protection OCP, OVP, UVP, SCP, OPP, OTP, SIP, NLO Output Capacity 550W Operation Temperature 0~40°C Regulatory cTUVus / TUV / CB / RCM / CE / FCC / BSMI / KC / UKCA / ICES/BIS Fan 120mm Silent Fan Certifications 80 Plus Bronze Connector 1 x 24(20+4)pin MB 2 x 8(4+4)pin CPU 2 x 8(6+2)pin PCI-E 6 x SATA 3 x Molex Unit Box Dimensions 255mm(L)*195mm(W)*100mm(H) Shipping Box Dimensions 545mm(L)*425mm(W)*230mm(H) Net Weight 1.60KG Gross Weight 1.90KG